Érkezz meg a jelenbe a sütés által – mindfulness a konyhában

hirdetés

Zubbány Emese vendégcikke:

Ellentmondásos világban élünk: egyrészt szeretünk hinni saját fontosságunkban, amit telezsúfolt naptárral és az alvásidőből elcsent órákkal mérünk, folyamatosan kapcsolódva a világgal valamilyen csatornán keresztül; másrészt a legtöbbször csak arra vágyunk, hogy „kicsekkolhassunk” végre mindebből és elérhetetlenek legyünk kicsit. Miközben lételemünk a digitális, az online, a másik oldalon keressük a valódit, a kézművest, a biot; bármit, ami nem mű, és segít visszatalálni önmagunkhoz, a természethez ebben a nagy rohanásban.

Amikor a nyugati hagyományok már nem bizonyulnak olyan hatékonynak, gyakran fordulunk a keleti gondolkodásmód, gyakorlatok felé. Ennek szellemében az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségre tett szert a mindfulness, amely gyökerei a buddhizmusból erednek. A buddhista szerzetesek mesterei a meditációnak, és az általuk megszerzett több ezer éves tudást öntötték olyan formába, amelyet mi is alkalmazhatunk a mindennapokban.

Mindfulness

A magyarul tudatos jelenlétnek fordított kifejezés lényege, hogy érkezzünk meg az „itt és most-ba”, éljük át az adott pillanatot a múlton való rágódás vagy a jövőtől való félelem nélkül. Minden energiánkkal koncentráljunk arra, amivel éppen foglalkozunk; legyünk tudatában, mi zajlik bennünk és ítélkezés, címkézés nélkül figyeljük meg belső történéseinket.

Nem meglepő, hogy ilyen sokan fordulnak a mindfulness-hez, hiszen számos jótékony hatása van fizikai és mentális egészségünkre is: csökkenti a stresszt, javítja immunrendszerünk ellenálló képességét, kiegyensúlyozottabbá tesz; továbbá hatékonyan alkalmazzák a depresszió és a szorongásos tünetek kezelésében is.

Ezt a meditatív állapotot számos módon elérhetjük és a mindfulness célja, hogy ne egy újabb teendő legyen a listánkon, sokkal inkább szemléletmód: figyeljünk valóban arra, amivel foglalkozunk és fedezzük fel, milyen tevékenységeknél gyakoroljuk legszívesebben.

Mindfulness a gyakorlatban

Jó példa erre a légzés, amely legnagyobb előnye, hogy mindig kéznél van: vegyünk egy mély lélegzetet, figyeljük meg a beáramló levegő útját, számoljunk el háromig, majd fújjuk ki ugyanilyen lassan. Belégzés közben figyeljük meg a levegő útját, hogyan emelkedik a rekeszizom, tágul a mellkas, majd süllyed vissza. Közben akár mondhatjuk magunknak: „lassú belégzés, lassú kilégzés”. Ismételjük meg ezt ötször, majd figyeljük meg a változást a kiinduló állapothoz képest. Milyen érzés volt?

Sütés, mint terápia és énidő

Ha valamilyen tevékenység közben gyakorolnánk, próbáljuk ki a konyhában. A sütés a felfrissülés, kikapcsolódás, befelé figyelés kiváló eszköze, amely segítségével végre megállhatunk kicsit. A sütés terápiás jellegére évek óta építenek a szakemberek a szorongás és depresszió kezelésében, de pozitív hatásait akkor is érdemes kiaknázni, ha pusztán feltöltődésre vágyunk.

Miért olyan hatékony a módszer?

  • A recept lépéseinek követése, a pontos mennyiségek kimérése erős koncentrációt igényel, ami közben nincs idő a problémákon, félelmeinken rágódni
  • A legtöbben egyedül sütnek, ezáltal valódi énidőt nyernek, anélkül, hogy mások zavarnák őket
  • Az ismétlődő mozdulatok – kavarás, habverés, gyúrás, stb. – szintén nyugtató jellegűek
  • A sütemények díszítése kiváló terep az alkotói szabadság megélésére és fantáziánk szabadon engedésére – a kreativitás pedig hozzájárul a boldogsághoz
  • Társas hatás: a desszerteket szeretteinkkel fogyasztjuk el, amely feltölthet minket, illetve az ajándékozás öröme is növeli jóllétünket
  • A végeredmény által megélt sikerélmény növeli kompetenciaérzésünket, új erősségekkel, énerővel felvértezve minket.

Most már tudjuk, miért éri meg jelentudatosan sütni, de mégis hogyan tegyük ezt?

Nincs másra szükség, csak osztatlan figyelmedre és a konyhád nyugalmára.

Ha megengeded ezt magadnak, meghálálja tested-lelked és az elkészült költemény is.

A következőkben bemutatok néhány sütési alapelvet és azt is, hogyan terjesztheted ki életed többi területére is.

Cupcake

Mindfulness sütés alapelvek:

Egyszerűség

Törekedjünk az alapanyagok, mozdulatok, eszközök, formák, és az elfogyasztás egyszerűségére, felesleges csavarok és extra kiegészítők nélkül. A kevesebb néha több alapon nézzük meg, mi az, ami elhagyható és inkább a minőséget, mint mennyiséget részesítsük előnyben.

Bármiről is legyen szó, az egyszerűség mindig jó lakmusz teszt, hogy ránézzünk, jó úton járunk-e. Amikor már nincs mit elvenni, megszabadultunk minden manírtól és sallangtól, akkor tudjuk, hogy a helyén van, a helyünkön vagyunk. 
Ha Te is érezted már, hogy valamiért nem állnak össze a dolgok, nem jutsz el oda, ahova szeretnél, állj meg kicsit és gondold végig: mi az, amit el kell venned, ahelyett, hogy hozzáadnál? Ez a fókusz segít abban, hogy valóban csak azzal foglalkozz, ami összhangban van értékeiddel és vágyaiddal.

Fókusz

Koncentráljunk egyszerre egy tevékenységre, kerüljük a multitaskingot és adjunk magunknak időt, hogy kapkodás nélkül haladjunk végig a recepten.

Büszkék vagyunk arra, milyen sok cintányért pörgetünk egyszerre a mindennapok során, de vajon tényleg hatékonyan tesszük? Próbáljuk ki, mennyi idő alatt végzünk el egy-egy tevékenységet egyesével és hamar rájövünk, teljesen más minőséget érhetünk így el.

Harmónia

Legyünk összhangban önmagunkkal: figyeljünk gondolatainkra, érzéseinkre és a kezeinkre, hogyan dolgoznak. Törekedjünk az ízek harmóniájára és kísérletezzünk bátran, hogy ezt elérjük. Legyünk szinkronban a természettel is, figyelve az alapanyagok szezonalitására, így testünk mindig megkapja az adott időszakban legfontosabb vitaminokat és tápanyagokat.

Hányszor fordul elő velünk naponta, hogy érezzük, valami nincs rendben, de nem állunk meg ezen elidőzni, csak megyünk tovább, szőnyeg alá söpörve a kérdést? Vagy lépünk be úgy egy helységbe, hogy már nem is emlékszünk rá, miért indultunk oda? Kapcsoljuk ki a robotpilótát és figyeljük meg, milyen érzés a saját testünkben lenni, saját gondolatainkkal, érzéseinkkel.

Kezdők szemlélete

Hagyjuk meglepni magunkat, ne rutinból haladjunk végig a jól ismert recepteken; engedjük el az elvárásainkat és próbáljunk ki új dolgokat: alapanyagokat, technikák, más nemzetek kulináris szokásait.

A mindennapi, rutin feladataink során ez a szemlélet segíthet abban, hogy ne automatikusan, gépiesen végezzük őket, hanem tényleg legyünk jelen az adott tevékenységben. Vissza tudnánk idézni, milyen színű házak mellett megyünk el reggelente a munkahelyünkre? Emlékszünk még a samponunk illatára? Amikor mindenhez olyan gondossággal állunk, mint ha most próbálnánk ki először, olyan apró részleteket és csodákat fedezhetünk fel, amelyek korábban kiesetek volna látókörünkből. Hirtelen rádöbbenünk, mennyi mesés dolog vesz minket körül, ez pedig erősíti a hála érzését, ami a hosszú távú boldogság egyik alappillére.

Türelem

A konyhai eszközök helyett a kezünket használjuk, bár hosszabb lesz egy-egy folyamat, de könnyebben kapcsolódunk testünkhöz és türelmet tanulhatunk.

Naponta hányszor csattanunk fel, mert nem bírjuk kivárni a sort, a teavizet vagy a gyerekünket, amíg felöltözik? Vagy, hogy végre miénk legyen álmaink autója/ előléptetése/ párkapcsolata. Pedig a jó dolgokhoz sokszor idő kell, csak manapság már megszoktuk, hogy minden azonnal elérhető egy app vagy egy honlap segítségével. Engedjük meg a dolgoknak, hogy kibontakozzanak és bízzunk benne, hogy így is a lehető legjobb időzítés szerint haladnak.

Kreativitás

Kísérletezzünk szabadon az ízekkel, technikákkal, formákkal. Olyan ez, mint a jammelés; bátran helyettesítsünk alapanyagokat mással, ha valamiből kifogytunk vagy csak valami újra vágyunk.

Amikor a kreativitásról van szó, hajlamosak vagyunk erről végletekben gondolkozni: valaki vagy kreatív, vagy nem – és sokszor az utóbbival mentegetjük magunkat – pedig olyan ez, mint egy izom: minél többet edzünk, annál erősebb lesz.

Átalakulás

Minden sütés átalakulással jár, időnként a szemünk előtt történik, máskor rejtve, a tésztában: az adott összetevőkből valami új jön létre – ízek, textúrák, formák. Bennünk is így alakulnak át állapotok, így formálnak élményeink, érnek meg gondolatok, érzések. A sütésbe fektetett munkánk is átalakul várakozássá, majd az elfogyasztás vagy az ajándékozás örömévé.

Gyakran rettegünk a változástól, pedig szinte ez az egyetlen állandó az életünkben. Miért félünk annyira tőle? Mi lenne, ha elhinnénk, a dolgok nem csupán rosszabbra, de jóra is fordulhatnak? Bármilyen átalakulás is zajlik épp az életünkbe, csak engedjük bele magunkat ellenállás nélkül és nézzük meg, milyen pozitív hozadéka lesz.

Ragaszkodás elengedése

Szabaduljunk meg elvárásainktól, a tökéletesre való törekvéstől vagy a hibázástól való félelemtől. Ne ragaszkodjunk egy előre megálmodott idilli képhez, csupán hagyjuk magunkat meglepni, ha valami újjal találkozunk. Majd engedjük el az elkészült művet is, tudatában annak, hogy ahogy minden szépség, pl. egy feldíszített torta élete is múlandó.

A tervezés életünk fontos része, ahhoz, hogy haladjunk céljainkkal, de legyünk őszinték magunkkal: sokszor túltoljuk ezt a történetet. Így gyakran azért ér csalódás bennünket, mert a valóság nem illeszkedik ahhoz a képhez, amit elképzeltünk magunknak. A tökéletességre való törekvés hajlamos elvenni a kivitelezés örömét, pedig mennyivel felszabadultabbak lennénk, ha a folyamatra koncentrálnánk. Engedjük meg magunknak, hogy néha szeretni valóan össze nem illő legyen a teríték az asztalon vagy kicsit gyűröttebb a fehér ingünk, mert elfelejtettünk időben kivasalni.

Meglepetés

Amennyiben valami váratlannal találkozunk, ne pánikoljunk: nézzük meg milyen pozitív oldala lehet. Rejtsünk el meglepetéseket az édességben és gondoljunk arra, milyen örömet szerzünk azoknak, akik majd megtalálják.

Szeretünk felkészülni minden eshetőségre és könnyen kizökkenünk, ha valami váratlannal találkozunk. Tekintsünk úgy ezekre, mint az élet apró emlékeztetőire, hogy hagyjunk helyet az ismeretlennek is; bízva magunkban, hogy képesek leszünk megoldani a kihívásokat, sőt, még örömteliek is lehetnek.

A fentiek alkalmazásával egy új dimenziót ismerhetünk meg a konyhában. A külvilág megszűnik körülöttünk, az időérzékelésünk feloldódik a teret belengő illatokban és egyszer csak azt vesszük észre, elkészült a nagy mű, miközben teljesen kisimultunk.
 Kezdetben előfordulhat, hogy lesznek olyan időszakok, amikor elkalandoznak a gondolataink és ismét bekapcsol a ropotpilóta. Ilyenkor legyünk türelmesek magunkhoz, hiszen mint minden változáshoz, ehhez is idő és kitartás kell. A haladás azonban bármilyen kicsi is, mindenképp haladás, mely közben azt vesszük észre, hogy egyre színesebb és valódibb lesz körülöttünk a világ, miközben harmóniába kerülünk önmagunkkal és megérkezünk a jelenbe.

Kép1 forrása:https://www.fromthegrapevine.com/innovation/why-you-love-cake-you-baked-more-perfect-one-you-bought#

Kép2 Forrása: http://mes-merised.tumblr.com/post/127328170266


Zubány Emese, vendégszerző

Zubány Emese vagyok, pszichológus, ThetaHealing konzulens és menthetetlen desszertélmény rajongó.
Hiszem, hogy az étel szeretete az élet szeretete is; a sütés pedig kiváló lehetőség arra, hogy megálljunk a rohanó hétköznapokban és szeretettel kapcsolódjunk önmagunkhoz. Mindez a mindfulness szemléletével ötvözve lehetővé teszi, hogy megérkezzünk az adott pillanatba és magunk mögött hagyjuk mindennapi démonainkat. Így született meg a mindful sütikurzus ötlete, olyan alapanyagokkal és mozdulatokkal, amelyek segítenek a testi-lelki harmónia megtalálásában. A kurzusokról bővebben Facebook oldalamon, a terápiáról pedig a the therapyhonlapján olvashattok.

Kívül Belül Boldogság Webáruház



Tepsitartó


Megnézem


ételtároló doboz | The Home Edit kollekció


Megnézem



OXO ételtároló doboz


Megnézem



Lazy Susan forgótálca


Megnézem

hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés

Szeretnél egy rendezett otthonban élni?

Tippek, motiváció a mindennapokhoz