Gyors lakástakarítás – profi eszközökkel

Gyors lakástakarítási praktikák.
hirdetés

Sokkal hatékonyabb a lakástakarítás, ha nagy gyakorlattal rendelkező profikra bízzuk – de tudom, hogy ez sokaknak nem opció. Még ha minden feltétel adott is, rengetegen nem szeretnének idegent engedni az otthonukba, főképp azért, hogy a személyes tárgyaik közt takarítson.

Engem személy szerint nem viselt meg, hogy a Rendi munkatársa küzdött meg a sütőmbe kövesedett szennyeződésekkel, de teljesen meg tudom érteni a másik oldalt is.
Ezért összegyűjtöttem, hogy mik azok a takarítási tippek, eszközök, amelyeket érdemes bevetned, ha hatékonyabb tisztításra vágysz!

Mennyi idő a lakástakarítás?

A takarításkor az elsődleges cél, hogy megtisztítsuk a helyiségeket, felületeket, padlókat. De a modern életünk diktál egyfajta tempót: kinek van ma már ideje arra, hogy hetente 3-4 órát töltsön takarítással?

Pedig egy nagy lakás kitakarítása hetente több órát is igényelhet – egy családi házé pedig a többszöröse is lehet! Amikor egy ekkora területtel kell elbánni, akkor már nem célravezető a kinőtt pólókkal, a szöszölő moppal és egy régi porszívóval hadba vonulni.

Profi eszközök kellenek vagy – éves szinten – rengeteg idő.

Gondolj bele: ha hetente csak 2 órát töltesz takarítással, az évi 104 óra! Ha csak a felét megspórolod, az átváltva mennyi pénz, kikapcsolódás, feltöltődés lehet. Amikor takarítóeszközöket választasz, ezt is érdemes végiggondolni.

Portörlők, törlőkendők, rongyok – kezdjük az alapoktól

A haszontalanná vált textileknek többféle felhasználási módot is találhatunk és a lakástakarítás során is megtalálhatjuk a helyüket. De amikor portörlésről, ablaktörlésről, tükörtisztításról és vízkőmentesítésről van szó, akkor én a mikroszálas törlőkendők és mikroszálas portalanító kefe mellett teszem le a voksom.

A vásárlásnál fontos, hogy megnézd, milyen típusút veszel. Az üvegfelületek tisztításához vannak nagyon finoman szövött darabok, a fürdőszobai vízkővel az enyhén gumiszálas verzió veszi fel a harcot, a por összegyűjtésére pedig a szuper vastag, szöszmöszös kendők a legpraktikusabbak. Ezekkel eredményesen, töredék idő alatt tudsz végigszaladni a lakáson, ráadásul a speciális felületük miatt sokkal kevesebb vegyszert igényelnek.


Kényelmes seprűnyél a kezünkbe: a határ a csillagos ég

Senkit nem biztatok seprűn repkedésre a takarítás helyett ;), de tagadhatatlan, hogy mennyivel hatékonyabban lehet lakást takarítani a megfelelő hosszúságú eszközzel.

A törlőrongyok helyett hatékonyabb lehet a nagyobb felületen port gyűjtő portörlő rúd: szigorúan olyannal próbálkozz, ami nem csak porol és szétszórja a porszemeket, hanem mikroszálas felületével magába gyűjti őket. Egy teleszkópos portörő ilyen, de akár egy hosszabb nyelű strucc portörlő is jó választás lehet!

Ha nagy belmagasságú lakásban, házban élsz, akkor  a teleszkópos nyél kötelező darab a lakás takarításához.

A végére többféle törlőkendőt is felerősíthetsz, így akár a karnist kell leporolni, akár a felső polcokat áttörölni, pillanatok alatt megleszel vele és a létrát sem kell mindenhez előrángatni.

A porszívózásnál, seprésnél és a felmosásnál is érdemes kitapasztalni, hogy mi a kényelmesebb pozitúra, mert úgy fogunk tudni gyorsabban dolgozni. Állítsd a megfelelő hosszra a porszívócsövet vagy a seprű, felmosó nyelét a lakástakarításhoz!

A lakás takarítás menete: fentről lefelé haladunk. Következzen a padló!

Takarítás lépésről lépésre: mindig fentről lefelé haladunk. Ne porszívózás után akard leportalanítani a szekrény tetejét, mert kezdheted elölről.
Egy kisebb lakásban felporszívózni: 10 perc. Felmosni maximum ugyanennyi. De 70 négyzetméter felett már nem ússzuk meg ennyi idő alatt.

Persze, ha úgy alakítjuk ki a helyiségeket, hogy ne legyenek a padlón felesleges tárgyak és gyorsan rendet lehessen tenni, akkor a porszívózás ideje határozottan rövidül. És persze itt is válogathatunk a profi takarítóeszközök tárházából.

A robotporszívó egyre nagyobb divat mostanában és nem véletlenül: már az alsókategóriás darabok is feltérképezik a lakást és ügyesen kerülgetik a bútorokat. Amíg te dolgozol, addig a robi simán összeszedi a szöszöket és az állatszőrt!

Állatszőr ellen egyébként a forgókefés porszívófejek a leghatékonyabbak. Vannak direkt állatszőrhöz kifejlesztett tartozékok, amelyek körkörösen kikefélik a szőnyeg szálai közül a cica- és kutyaszőrszálakat.

A morzsaporszívó is szokás kérdése. Ha hétközben szereted felkapdosni a morzsát vagy rendbe kapni az étkezőt a gyerekek uzsija után, akkor kézreeső eszköznek fogod találni. Ilyen szempontból sokat segíthet a teljes takarítási idő lerövidítésében.

Le a fejetlenséggel – felmosófejek széles választéka

A felmosás amennyire egyszerűnek néz ki, annyira könnyű elrontani. Ha nem szeretnéd a meglévő koszt maszatolgatni, összemázolni a padlót, feláztatni a parkettát és csíkosan hagyni a felületeket, akkor jobb, ha a padlóhoz megfelelő felmosót választasz.

A laminált padló tisztításához a lapfelmosók praktikusak, ezekkel csíkmentesre tudod törölni a felületet.

Nagyon fontos, hogy szinte teljesen szárazra facsard ki a felmosót, mert ha nem lett teljesen pontosan lerakva a laminált padló, parketta, akkor az illesztéseknél aláfolyik a víz és tönkreteszi.

Ha parkettád van és eddig egyelőre semmi baja nincs a felmosástól, akkor valószínűleg megfelelően lett lerakva, de inkább ne kockáztasd az újraparkettázást és légy óvatos a vízzel!

A felmosás turbó sebességű eszköze a gőzfelmosó. Elfelejtheted a felmosóvödröt, a vízeregetést, de még a felmosószert is! 20 másodperc alatt felmelegíti a beletöltött 1-2 deciliter vizet és utána a forró gőzzel 30-40 négyzetmétert is felmoshatsz. A magas hőfoknak köszönhetően fertőtlentő hatású, így nem kell vegyszert használnod. Ez nagyon nagy előny, ha a háztartásban kisgyerek, kisállat vagy érzékeny bőrű felnőtt található. 🙂

Következzenek a lakástakarítás fontos apróságai!

Ha megvan a profi eszközök, akkor már csak néhány utolsó simítás maradt, amivel megkönnyítheted a lakástakarítást magadnak.

Az egyik felvetés a vegyszerek kérdése. Egy elhanyagolt lakás takarítása során felejtsd el az ecetet és a szódabikarbónát, de komolyan. Minden zöldség ellenére sem fogod az évtizedek által lerakódott vízkövet ecettel feloldani.

De ha nem egy lepattant pecót kell kitakarítani, főleg ha új lakás takarításáról van szó, akkor nem kell Domestost, hidegzsíroldót és súrolót locsolni mértéktelenül. Tarts otthon hígított ecetet és egy kevés fertőtlenítőszert. A szódabikarbóna és az ecet pöpecül habzik, de nagyjából ennyire is képes: semlegesíti egymást a savas és lúgos hatás.

A különféle vegyszereket jobb, ha a szekrény más tartalmaitól elkülönítve, egy tároló kosárba sorakoztatva tárolod, így egyszerre ki tudod emelni. Külön hasznos, ha füles a tároló, amit magaddal vihetsz a házban, hogy ne kelljen mindig visszaszaladgálnod a tisztítószerekhez.

És az utolsó sugallat: gumikesztyű. Elsőre mindig azt hiszi az ember, hogy felesleges, de aztán a sérült bőr, betört körmök, kiszáradt kézfej maradandó emléke lesz a lakástakarításnak. Jobb felhúzni egy kényelmes, jól illeszkedő gumikesztyűt és a takarítás végeztével csak kibújsz belőle, megmosod és hidratálnod a kezed.

A fentiek alapján érdemes mérlegelned: megéri beruházni modernebb felszerelésekre? Lehet, hogy az idő és a pénz figyelembevételével előbb-utóbb megéri a csere! Te mivel gyorsítottad meg az otthoni takarítást?

hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés

Szeretnél egy rendezett otthonban élni?

Tippek, motiváció a mindennapokhoz