Jóllét, avagy well-being otthon: ahol végre te is kipihenheted magad!

Jóllét otthon.
hirdetés

A jóllét egy állapot, amelyben az ember jól működik, jól érzi magát. Valamilyen szempontból ez a célja a létezésnek, ezt az állapotot keressük: boldogok, kiegyensúlyozottak legyünk, és jól érezzük magunkat a bőrünkben.

Amikor az otthonunk zsúfolt és rendetlen, akkor mi sem tudjuk igazán kipihenni magunkat. Miért? Mert folyamatosan csak a befejezetlen feladatokat látjuk magunk körül. Ez pedig bizony bűntudatot kelt. Néha nem is tudjuk pontosan, hogy miért feszengünk, csak azt tudjuk, hogy valami nem okés. Nem tudjuk magunkat elengedni, azt a várva várt könyvet sem tudjuk igazán élvezni…

A következő fázis már az, hogy jobban önmagunknak érezzünk magunkat, amikor nem otthon vagyunk. Lehet, hogy ez a szint még messze van, azonban nem feltétlenül kell elengedni a háztartást, inkább ne tapasztaljuk ezt az érzést meg. Az otthonunk van értünk, nem pedig fordítva.

A negatív jelek

Nincsen munkaasztalod a konyhában, mert a konyhapulton minden van, ami nem feltétlen kizárólag a konyha mindennapi működéséhez szükséges. Ilyen lehet gyerekrajz, félig üres műanyag flakonok, üres üvegek amik a szelektívre várnak, és természetesen az egyéb holmik, amiknek nincsen helyük jelenleg az otthonodban, ezért elfoglalták a konyhapultodat.

Esetleg ahhoz, hogy leülj és elkezdj enni az étkezőasztalodon először el kell pakolnod az oda felhalmozott cuccok nagy részét aminek ugyanúgy nincsen helyük és várják, hogy döntést hozzál a sorsukról. Természetesen az is jelnek minősül, hogyha nem tudsz egy kézzel kinyitni, illetve becsukni ajtókat, fiókokat. Tehát anélkül, hogy a másik kezeddel ne segítenél rá: hogy ne essen ki semmi, valamint, hogy minden beférjen az adott szűk kis helyre.

Ezek után nem meglepő, hogy nem érzed sehol az otthonodban azt a fajta nyugalmat és biztonságot, ami lehetővé teszi számodra a pihenést és a kikapcsolódást.

A rendetlenség és a káosz nem azonnal jelenik meg. Alattomosan mágnesként szívja magához az egyre több cuccot.

Az angol nyelvben van egy csodálatos kifejezés erre: floordrobe (floor+gardobe). Ez a padló és a gardrób szavak összekapcsolódásából ered.

Vagyis ma már az egy jelenség, hogy a szoba padlóján szerte-szét hagyja a család az egyszer használatos ruháit, amiből esetleg másnap öltözködni fog. Tehát ha a “floordrobe” jelenség nálad is előfordul, akkor hogyan is tudsz igazán pihenni? Az otthonodban kellene pihenned, nem?

Tudatos jóllét: a pihenésért otthon

A jóllét nem feltétlen az anyagi jóllétet jelenti. A jóllét inkább kultúra, mintsem pénz kérdése. Egyre több munkahely foglalkozik a jóllét jelenségével, vagyis, hogy jól érezzék magukat a munkavállalók. Főleg az Y generációnak vannak egyre magasabb igényeik ezzel kapcsolatban, ami messzemenőleg már túlmegy a konyhában elhelyezett csocsó asztalon.

Ha pedig ennyi időt és energiát beleölnek a cégek abba, hogy a munkahelyen jól érezzük magunkat, miért ne emelhetnénk át ezt a gondolatmenetet az otthonunk kialakításába, a rendhez fűződő viszonyunkba, valamint a mindennapi döntéseink közé.

Apró döntések hatása a mindennapokban

A mindennapi, apró döntések is összeadódnak a nap végére. Befolyásolják, hogy hogyan néz ki az otthonunk, hogy hogyan viselkedünk másokkal, mennyire leszünk motiváltak bármit is csinálni. Nem utolsósorban pedig arra is, hogy hogyan érezzük magunkat a nap végén. Tehát valóban fontos elemezni azt is, hogy ezek az apró, nem feltétlen fontos dolgok milyen hatással vannak ránk: például a mosatlan edények sokasága a mosogatótálcánkban.

Hátat is fordíthatunk a konyhának, ha ajtaja van, be is csukhatjuk. Mégis a gondolataink között ott lesz, eldugva, éppen csak egy picit piszkálva a fejünket: nekünk még lesz azzal dolgunk… aztán délután hazaér a család. Akár el is felejthettük volna a mosatlan edényeket, azonban mikor újra hazaérünk szembesülhetünk újra a feladattal, ekkor már felerősödik a bűntudat érzése. Még az is előfordulhat, hogy a saját frusztrációnkat másokon vezetjük le. Ez pedig egy jó kis spirál, amivel elérjük, nehogy a nap végén aztán senki se érezze magát jól otthon.

A jóllétet az is befolyásolja, hogy mások hogyan viszonyulnak az elvégzett feladatainkhoz.

Ha nem kapunk elegendő pozitív visszajelzést és megerősítést a mindennapokban a munkánkért, a visszajelzés hiánya motiváció vesztéssel  és bizonytalansággal is járhat. Itt a munkánál arról beszélek, hogy elvégeztük a háztartási feladatokat. Tisztaság van, fel van porszívózva, ki van mosva a törölköző és a kamrában van megfelelő mennyiségű és minőségű élelmiszer.

Ez is munka. Igaz néha csak a hiányát vesszük észre, azonban ez is rengeteg idővel energiával és odafigyeléssel jár. Ami pedig ha visszajelzés nélkül, marad komoly negatív hatással lehet a háztartási munkát végző személyre. Ez pedig a jóllét érzését csökkentheti.

Az otthoni jóllét nem luxus

Az otthoni jóllét már nem luxus, hanem a család kollektív érdeke. Hogyha az anya/feleség/nő/háztartásbeli jól érzi magát, akkor az egész család profitálhat belőle. Ha jobb a közérzeted, akkor kevesebbet halogatsz, kreatívabb vagy, nő a produktivitásod és a családod elégedettsége is nő. Ez persze megint a tyúk vagy a tojás kérdése.

Attól leszel motivált, hogyha kapsz pozitív visszajelzést, de a pozitív visszajelzés pedig akkor fog megmutatkozni, ha már letettél valamit az asztalra, nem? Ebben a nyílt kommunikáció is fontos, tehát át kell beszélni a veled együtt élőkkel, hogy szükség van nyílt és pozitív kommunikációra, mert különben nem leszel annyira motivált, hogy elérd a háztartási céljaidat.

Míg a munkahelyek többsége figyel a környezet harmonizálására, addig ez az otthonunknál is igen fontos. Igenis a külső rend és tisztaság hatással lesz arra, hogy hogyan érezzük magunkat a pihenés során is. Arra, hogy mennyire tudunk pihenni, és, hogy mennyire leszünk hatékonyak egyéb más feladatok elvégzésében is. Így a külső és a belső környezet hatással van egymásra.

Más az, hogy tudjuk, hogy ezek milyen hatással vannak ránk és, hogy jó lenne, ha ebben változások is történnének, és aközött, hogy fel tudunk-e építeni önmagunk számára egy fenntartható mindennapi életmód stratégiát. A stratégia által pedig feltöltődhetünk és összességében jól érezzük magunkat nemcsak otthon, de az életünk egész területén.

Regenerálódás

A jóllétnek pedig egy kiemelten fontos pillére a regenerálódás. Pihenni pedig otthon szoktunk többnyire. A pihenésünkre kihat a tárgyak mennyisége és minősége az otthonunkban, valamint az alvásunk minősége is.

Ameddig nincsen rend, ameddig a tárgyaknak nincsen helye az otthonodban, kizárólag nem azok a tárgyak vannak az otthonodban, melyek funkcionálisak, hozzáadott értéket képviselnek számodra és boldogságot hoznak neked, a pihenés sem lesz az igazi.

A jóllét kollektív érdek az egész háztartás számára.

A külső és a belső renddel nem feltétlen tudunk egy időben foglalkozni, ezért fontos, hogy ugyan hatnak egymásra, de priorizálni kell, hogy éppen mivel foglalkozunk. Ha a külső renddel kapcsolatban kérsz segítséget, nézd meg az otthonszervezés menüpontot 😉 viszont ha éppen úgy érzed, hogy inkább a belső renddel, a motivációddal, a jólléttel, stresszkezeléssel és még sok egyéb önismereti témával foglalkoznál, akkor javaslom neked Csontos Timi coach és tréner módszereit! 

hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés

Szeretnél egy rendezett otthonban élni?

Tippek, motiváció a mindennapokhoz