A minőségi törölköző nyomában járva néhány kérdést tisztáznunk kell. Nap mint nap kézbe vesszük, a fürdőszobánkban újra és újra vízzel, párával találkozik, miközben higiénikusnak kell maradnia.
Ezen a cikken végighaladva lépésről lépésre kitérünk minden paraméterre, ami a törölköző kiválasztásakor lényeges lehet. Ha most nem aktuális, mentsd el ezt a bejegyzést, hogy később is elővehesd, amikor új törcsiket kell beszerezned.
1. Törölköző méretek: mekkora méretűre van szükséged?
Nagyjából meghatározottak a tipikus méretek, de bátran változtass rajta az egyedi igények szerint. Egy kisgyerekes háztartásban praktikus lehet egy nagyobb kéztörlő, ahogy két méteres magasság felett is kicsinek bizonyul majd a szabványos méretű törölköző.
Nagyjából ezekből a méretekből válogathatsz:
Fürdőlepedő: 100×150 cm
Nagy törölköző: 70×125 cm-140 cm
Kéztörlő: 50×90 cm és 40×50 cm között
Arctörlő, mosdókendő: 30×30 cm
2. Válaszd ki a törölköző súlyát!
A törölközőknél gyakran feltüntetik, hogy hány gramm per négyzetméteresek – ez alapvetően a törölköző súlyát határozza meg. Ha otthoni használatra keresel fürdőlepedőt, törölközőt, akkor a minél magasabb súlyt válaszd, ezek lesznek a minőségi törölközők. 500 g/m2 körüli értéknél már megfelelő szálsűrűségű törölközőt tartasz a kezedben. Amennyiben viszont strandtörölközőt szeretnél vásárolni, akkor inkább a könnyű, 400 g/m2 súlyú törölközők között keresgélj, ezeket kényelmesebb lesz levinni a partra.
3. Nézzük az alapanyagokat és szövési technikákat!
A törölköző mérete és színe is fontos, de itt az ideje rátérni a funkcióra is. A mindennapos fürdéshez a leginkább nedvszívó változatok lesznek ideálisak. Minél puhább a törölköző tapintása, annál inkább emlékeztet minket egy luxus wellnessre az otthoni fürdőszoba, bár néhányan a keményebb frottírra esküsznek. (A bőrradírt mondjuk kiválthatja! 😉 )
A leggyakoribb alapanyag a pamut, ezek a legnépszerűbbek és ezek felelnek meg leginkább otthoni használatra. A pamut milyensége és szálhossza már erősen az árcédulától függ: a rendkívül drága egyiptomi pamut a minőségi törölközők csúcsa, de az ára is a luxust tükrözi.
A szövés tekintetében pedig a frottír a jellemző, a régebbi, durvább darázsszövéssel már nem igazán találkozni. A frottír lényege, hogy a törölköző mindkét oldalán hurkolt szálak lesznek, így megnő a nedvszívó felület.
Utazáshoz a mikroszállal ellátott törölközők a leghelytakarékosabbak, ha kézipoggyásszal kívánjuk bejárni a világot, akkor érdemes mérlegelni ezeket. Viszont fontos tudni, hogy a műszálas törölközők nedvszívó képessége elhanyagolható a pamut verziókhoz képest.
4. A törölköző színe
Itt végképp szubjektív szempontok következnek, ergo attól függ a törölköző színe, hogy neked mi tetszik. 🙂 Az egységes fürdőszoba kedvéért érdemes a különféle fürdőszoba kiegészítők és a minőségi törölköző színvilágát összehangolni, hogy hosszú távon is kellemes látványt nyújtson a fürdő.
A színeket megválaszthatjátok a családtagok szerint is, ha így egyszerűbben meg tudjátok különböztetni egymástól a törölközőket, vagy a gyerekek önállóbbak a saját színű törölközőjükkel.
Ha mégis az egységes színvilágra törekednél, akkor akár hímzéssel, akár címkézéssel is feltüntethetitek a családtagok neveit a törölközőkön.
A rendszeres mosással folyamatosan vesztenek a színük intenzitásából, így ha beruházunk néhány minőségi törölközőre, akkor a legpraktikusabb, ha fehér színűeket választunk. Ezek az idő előrehaladtával újra kifehéríthetőek, ezért évek múltán is ugyanolyan fehéren fognak ragyogni.
5. A minőségi törölköző mosása
A pamutból készült minőségi törölköző úgy tartja meg leginkább a puhaságát, ha minél alacsonyabb hőfokon, öblítő nélkül mossuk. Fontos, hogy nem elég elhagyni az öblítőt, hiszen akkor a mosószer maradványai a textilszövetek között maradhatnak – az öblítőt ecetre érdemes cserélni. Ez elvégzi a dolgát, de az öblítővel ellentétben nem képez viaszos réteget a törölköző felületén, tovább lágy marad a textília.
A tapintás mellett persze a higiénia is fontos szempont, így érdemes a törölközők fertőtlenítéséről, magasabb hőfokon való mosásáról gondoskodni bizonyos időközönként a fertőtlenítő takarítás menete során.
A legjobb, ha a szárítás szobahőmérsékleten történik és a teregetés során alaposan kirázzuk a törölközőt, újra felborzolva így a frottír szálait. A szárítógépben zajló szárítás esetén egy-két teniszlabdát javasolnak a törcsik mellé helyezni – ilyenkor a labda gondoskodik az újrabolyhosításról.
A frissen megvásárolt törölközőn még szövetdarabkák lehetnek, valamint a nedvszívó képessége sem teljes még – fontos, hogy kimosd az első használat előtt.
A törölköző helye a fürdőszobában
A megszokás, a praktikum és a higiénia háromszögében kell megtalálni az ideális pontot.
A törölközőnek kézre kell esnie a kádból, zuhanykabinból kilépve, mert ha nem praktikus, akkor úgyis a régi megszokott kampóra fogod akasztani vagy a mosógép tetején pihenteted majd.
A törölközők száradási ideje az összetételtől és a szálsűrűségtől is függ: a könnyű strandtörölközők akár másfél óra alatt is képesek megszáradni. De a puha frottírtörölközők esetén több órára is szükség lehet, így érdemes a radiátor közelében tárolni őket, hogy megelőzzük, hogy dohos legyen.
Törölközőtípusok
A tökéletes utazási kiegészítő
Ha a szállás nem biztosít törölközőt és a törölköző súlya kardinális kérdés – például kempingezésnél, túrázásnál vagy hátizsákos utazásnál – akkor egy 50×100 cm méretű, könnyű, mikroszálas törölközőt érdemes választani. Gyorsan megszárad, bár nem túl nedvszívó: nem lesz kényelmes, de legalább kompakt útitárs.
Irány a vízpart és a homok!
Nyáron különösen gyakran hurcoljuk a homokba a strandlepedőket. A nagyobb, 100×150 cm méretű törölközőn a legkényelmesebb a parton fetrengeni. Hogy a strandtáska se rántsa le a vállad, érdemes egy 400 g/m2 szálsűrűségű, 100% pamut összetételű darabot választani. Gyorsan megszárad, jó nedvszívó, bár nem a leglágyabb tapintású.
Spa feeling a lakás falai közt
A hétköznap estéket is szeretnéd egy wellness kényelmében tölteni? Szeretnél a zuhanyzásból felfrissülve puha frottírba bújni? A minőségi törölköző a fürdés és a zuhanyzás élményéhez tartozik. Otthon is megérdemled a luxus kényelmét és könnyedén megteremtheted magadnak néhány nagyobb méretű, extra puha, magas szálsűrűségű, 100% pamut összetételű minőségi frottírtörölközővel. Válassz magadnak néhány fehér darabot és hosszú évekig élvezheted a puha tapintásukat a bőrödön!
Hát ez lenne a Kívül Belül Boldogság törölköző kisokosa, amely most felsorakozik a fürdőszoba bútorokról és fürdőszoba kiegészítők kapcsán írt fürdőszobai tanácsadó cikkek sorába. Számodra mi nyújtja a legnagyobb kihívást, mikor a fürdőszoba berendezése van terítéken?
Írd meg kommentben vagy oszd meg velünk Facebookon!