Nappali ötletek: ahol az esztétika és praktikusság összhangban van

Nappali, avagy a praktikum és esztétikum összhangja.
hirdetés

Számos választási lehetőség van arra, hogy hogyan is alakítsuk ki a nappalinkat. Lehet játszani a színekkel, textúrákkal, formákkal, világítással is, de a végén fontos, hogy funkcionális legyen. A szépség és az esztétika semmit sem ér anélkül, hogyha a teret nem tudja jól használni a háztartásban élő összes lakó, a gyereket, kutyát és igen, még a férjet is beleszámítva. 

A nappali, talán a konyha után az egyik legfontosabb terület az otthonunkban. Egyszerre a csendes pihenés és a szórakozás tere. Ide ülünk le először egy fáradt nap után, telefonunkkal a kezünkbe és kapcsolunk ki pár percre…vagy órára. Amikor viszont nem csak a háztartásbeliek vannak otthon, a barátokkal és a családtagokkal itt lehet összegyűlni, a nappali az, amit talán a legtöbben látnak azok, akik nem ott élnek.

Nappali ötletek: zsúfolt vagy minimalista?

Kezdjük az alapokkal. Nappali ötletek tekintetében alapvetően kétfajta nappalit lehet megkülönböztetni, attól függően, hogy az ott lakók vonzzák, vagy taszítják a tárgyakat. Az egyik nappali viszonylag zsúfoltabb, a szentimentális tárgyaktól kezdve a könyvespolcon levő könyvek előtt még kisebb dekorációs tárgyak vannak odatűzdelve. Ezzel szemben vannak azok, akik egy olyan nappaliban érzik jól magukat, ahol a fő szempont a rend, a letisztult felületek megléte és ahol viszonylag kevés tárgy van jelen. 

Egyik sem jobb vagy rosszabb a másiknál, pusztán mások a prioritások, máshogy használják a teret, máshogyan érzik jól magukat az ott élők. 

Oké, ha sok tárgyad van.

Viszont! És itt a viszont: attól még, hogy átlagnál több tárgyunk van, fontos, hogy ezeknek a tárgyaknak mind legyen otthona, rendszert alkossanak és valóban legyen értelme, hogy az életünkben vannak. A háztartás fenntartása is fontos, hiszen nem elég megvásárolni a sok dizájnos terméket, ha utána nem gondozzuk őket. Tehát a tervezésnél a tárolást is figyelembe kell venni. Például a Butopea saját tervezésű ülőkéje tárolórészt is tartalmaz, tehát nem csupán esztétikus és kényelmes, még bele is lehet rejteni az éppen használaton kívüli párnákat, vagy takarókat. 

Gyerekkel esztétikus nappali ötletek?

A nappali bútort remélhetőleg hosszabb ideig tervezzük használni, mint amíg a gyerekeink kicsik. Én is reménykedek, azonban nálunk a kisfiúnk folyamatosan a kanapén ugrál, nem biztos, hogy túléli – a kanapé. Amikor viszont a nappali ötletek között bogarásztunk a férjemmel, fontos volt számunkra, hogy gyerekbiztos legyen a nappali berendezés. Lekerekített sarkok, dohányzóasztal helyett puha puff.

Mi ilyen szempontból szerencsések voltunk, hogy akkor alakítottuk ki a lakás berendezését, amikor már terhes voltam. Viszont a kanapén ugráláson kívül a gyerek megszokja a teret. Ha a praktikumot nézzük egy kényelmes fotelt aztán nem igazán tud tönkretenni, ha nem engedjük neki, hogy ott fogyassza a reggeli kakaóját, nem? Kompromisszumok mentén, szabályokat kialakítva és betartatva(!) még egy esztétikus és praktikus nappalit is meg lehet menteni a maszatos kezektől 😉

A kialakításánál tartsuk szem előtt, hogy ez a tér már nem egy hermetikusan lezárt múzeum lesz, hanem a családi együttlét és meghittség tere lesz, ahol mindenkinek egyenlő joga van azt használni.

Egyéb lakberendezési nappali ötletek

A kanapé helye szinte mindent meghatároz.

Mivel a nappali talán legnagyobb eleme a kanapé, így ha arrébb helyezzük, esztétika és funkció szempontjából is kompletten megváltozik a nappali összehatása. Ezért foglalkozunk a kanapéval a nappali ötletek cikkben. A sarokkanapé jó választás lehet, de sok függ attól is, hogy még mit szeretnénk csinálni ebben a térben és milyen funkciókat kell, hogy kiszolgáljon. 

A fókuszpont esztétikája és funkcionalitása

Mi az, ami a legjobban vonzza a tekintetet a nappalinkban? Egy szép festmény? A tv és környéke? Nem sokunknak adatik meg, hogy egy csodaszép kandalló legyen a nappalinkban, így amikor fókuszpontot keresünk, fontos, hogy pozitív összhatás legyen. Senki sem szeretné, hogy a rendetlen dohányzóasztalra nézzen mindenki, aki belép a nappalinkba…

Válaszd ki a megfelelő színű és méretű szőnyeget!

Az esztétikus szőnyeg mellett fontos, hogy praktikus is legyen. Ez pedig egy kis önismereti játékkal megoldható. Ismerjük magunkat, mégis előfordul, hogy picit a jobb énünket próbáljuk előtérbe helyezni.

Az új lakásban senki nem fog a kanapén enni. Aztán eltelik pár hónap, és a hosszú szálú szőnyegben még a hamburgerek is elbújhatnának… A nagy társasági élet, a folyamatos tv nézés közbeni kanapén való evés mind-mind indikátorai lehetnek annak, hogy kevésbé hosszú szálú szőnyeget vásároljunk magunknak. Arról nem is beszélünk, hogy valószínű a gyerek is könnyebben tud játszani egy rövid szőrű szőnyegen 😉

Találd meg az egyensúlyt! 

A praktikusság és az esztétika összhatása megoldható. Fontos, hogy minden, vagy leginkább majdnem az összes gyakran végzett tevékenységet kielégítse a tér. Tehát kényelmesen le tudjunk ülni a fotelben olvasni, a gyerek kényelmesen tudjon játszani a szőnyegen, legyen elég hely a tárolásnak szentelve. 

Hosszútávú berendezkedés

Egy nappali lehet zsúfolt, vagy minimalista, az esztétikus és a praktikusság mellett kifejezetten fontos, hogy olyan legyen, amit nem fogunk megunni 3-5 éven belül. Színes díszpárnákkal fel lehet bármikor dobni, akár évente cserélhetjük a párnahuzatokat, de ha a kanapét 2 éven belül megunjuk, akkor azzal velejár, hogy a nappali többi részét is kik kell cserélni, hiszen a nappali összhangot alkot. Ha egy nagyobb bútort kimozdítunk, az összhatás megszűnik. Hosszútávra tervezz! 

A cikket a Butopea támogatta. 

Kapcsolódó videók:

Kívül Belül Boldogság Rendezvénytér bemutatása:

https://youtu.be/-V5n–DE0-c

Online rendelés esetén elállási jog és visszaküldési lehetőségek:

Íróasztal rendszerezés:

hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés

Szeretnél egy rendezett otthonban élni?

Tippek, motiváció a mindennapokhoz