Lassan 5 éve költöztünk be az otthonunkba. Ez idő alatt számos DIY projektnek lehettetek szemtanúi, leginkább a konyhára fókuszálva. A hálószoba berendezés azonban sosem került szóba. Pont azért, mert az a tér egészen idáig nem volt fókuszban. Nem igazán voltunk motiváltak, hogy bármennyi időt, energiát és pénzt belefektessünk, hiszen ahogy mi látjuk: a hálószobánk egy fura alakú, pici lyuk, ahol az ágynál a férjem oldala a falnak van nyomva, és még az ajtót sem lehet teljesen kinyitni az ágy miatt.
Hálószoba berendezés az elmúlt 5 évben
Az első közös ágyunkat az összeköltözéskor vásároltuk meg, kb. 8 éve. Akkor más lakásban laktunk, azért esett a választás Laurára (így hívták az ágyat), mert az akkori szobába is be kellett másznunk alulról az ágyba (puha legyen az ágy széle), mert egy közös szivacs volt (bevallom én foglalom el az ágy ⅔-át), és nem utolsósorban: ki tudtuk fizetni az akkori diák fizetésünkből.
Maga az ágy rengeteg tárolási lehetőséget is adott, hiszen felnyitható volt középen, és nagyon örültünk neki. Aztán évekkel később rájöttünk, hogy a nyílásokon rengeteg por ment be és egyszerűen egy por halmon aludtunk, ami a férjem allergiájának sem tett jót. Alatta pont bement a por, de kitakarítani lehetetlenség volt. Így tárolni is csak légmentesen zárható vákuumzsákokban lehetett bármit is, de leginkább az elfekvő dolgok kerültek ide, amit aztán most a váltásnál kb. 70%-át tovább is adtuk, mert nem volt valójában szükségünk rá.
Hálószoba mostantól
Ahhoz, hogy be tudjuk rendezni a hálószobánkat, a legnagyobbtól kezdtük: az ágy kiválasztásával órákat töltöttünk. Az IKEA-ban a játszóházban hagytuk a gyereket, felmentünk az emeletre és hemperegtünk a különböző méretű ágyakon. Bár biztosan komfortzónán kívüli élmény volt, a legkeményebb ágyat sikerült kiválasztani. Az ágy szivacsmérete nem változott, de mivel nem volt extra keret körbe, így picit rövidebb lett maga az ágy és már sikerül az ajtót teljesen kinyitnunk. Érzés szempontjából is jobb bemenni a hálószobába, hiszen nem akad el az ajtó az ágyunkban!
Új tárolási megoldások keresése
Mivel az ágyunk éppen befér a szobába, így a két oldalt kihúzható fiókos tárolós ágyak értelmüket vesztették, bár jó megoldások lehetnek nagyobb hálószobákban. Sok keresgélés és próbálgatás után elengedtük, hogy a hálószobánkban bármit is fogunk tudni tárolni, más, alternatív megoldásokat kellett keresnünk az extra ágyneműhuzatoknak, illetve egyéb számunkra fontos tárgyaknak. Egyszerűen ebben az élethelyzetben más lett a fókusz: nem feltétlen akartunk ragaszkodni mindenáron ahhoz, hogy az ágyban tudjunk tárolni bármit is.
Így a hálószoba berendezés egyszerűen elvesztette a tárolási funkcióját. Amivel mi teljesen rendben voltunk. Nem mindig, minden áron kell minden négyzetmétert a tárolásnak szentelni. Tudom, ezt én mondom! Így aztán a hálószobában a kényelmesség, tartósság, esztétika és az ágy alatti takarítási lehetőség lett a fő fókuszunk. Mivel azonban a férjemnek nincs lehetősége éjjeli asztalhoz, így keskeny fali polcokat fúrtunk fel, hogy neki is lehetősége legyen kisebb tárgyakat tárolni. Ezt azért még nekünk is be kell lakunk hosszútávon. Az én oldalamra pedig egy egyszerű, visszafogott éjjeliszekrény került, hogy a minimális tárgyakat el tudjam rajta helyezni. Például a fülbevalókat, amiket szinte mindig elfelejtek kivenni a fülemből lefekvés előtt… néha, ha nem változtatsz a szokásodon, a szokásodnak megfelelő tárolási rendszert kell kitalálnod 😉
Extra tárolási lehetőségek a hálószobából a hálószobán kívül
Mivel az ágyneműhuzatokat, ha nincsenek éppen használatban, tárolni kell valahol, és az új hálószoba berendezés nem adja meg a lehetőséget ezeknek a tárolására, külső helyszínt kellett keresni. Így esett a választás a nappaliban levő komódunk alsó fiókjára. Itt láthattok különböző módszereket az extra ágyneműhuzatok tárolására. Az első a KonMari hajtogatás, vagyis az állítva tárolás, hogyha kihúzod a fiókot, rögtön átlásd mi is az, ami benne található. Ez jelenleg abban az esetben működik, ha “teltház” van a fiókban, vagyis van annyi ágyneműhuzatod, hogy kitelítsen egy sornyi fiókot konmarisan összehajtogatva. Ha nincs, akkor dőlöngélni fognak.
A másik megoldás lehet – ami fiókban és polcon is egyaránt egy jó tipp, ha a szettet együtt tárolod. Szépen összehajtod az ágyneműhuzatodat, a gumis lepedővel együtt (ha az is a szett része) és az egyik párnahuzatba belecsúsztatod. Így igazából magát a szettet cseréled, egyben tárolod, nem fordulhat elő, hogy össze-vissza párnahuzatok legyenek felhúzva. Ehhez persze az is kell, hogy legyen egy egységes szetted.
Az extra vendégpaplanok és párnák tárolása nálunk nem okoz gondot, mivel nincs. Hozzánk nem igazán jönnek vendégek, akik ott is alszanak. Így nem raktározunk fel olyan dolgokból, amikre évente maximum egyszer, ha lenne szükség. Azt javaslom, hogy gondold végig, valójában hányszor is van szükség ezekre az extra paplanokra, a vendég ágyneműhuzatokra és egyéb dolgokra, amit esetleg csak megszokásból tárolsz már évek óta.
Hiszen valójában mennyi ágyneműhuzat szettre is van szüksége egy háztartásnak? Ez nagyban függ a háztartási szokásoktól. Vannak olyan ügyfeleim, akiknek a gyermekei velük egy ágyban alszanak. Előfordulnak balesetek is, így viszonylag gyakran cserélik az ágyneműhuzatokat. ebben az esetben bizony az átlagosnál több ágyneműhuzatra van szükség. Azonban vannak olyan szokások is, ahol csak kéthetente cserélnek ágyneműhuzatokat, nem fogadnak vendégeket és még szárítógépük is van, tehát ha reggel elindítják a gépet, estére már meg is szárad. Ebben az esetben egy szett is elég lenne.
Nem egyforma lehetőségek és célok
Összességében érdekes lehet olvasni mások tárolási megoldásaikról, de ha az a mi életünkbe nem illeszthető bele, akkor ezek csak inspirációk maradnak. Könnyű azt mondani magunkban, hogy bezzeg ő megteheti, hogy ilyen meg olyan hálószobát alakítson ki magának. Hiszen neki két szintes háza van, a hálószobája meg akkora, hogy az én garzonom is beleférne… Pont ezért, ebből a céllal osztottam meg veled a mi – hatalmasnak egyáltalán nem mondható – hálószobánk átalakításának a történetét, hiszen ki ne tudna azzal azonosulni, hogy az egyik fél fel van kenve a falra, és a szoba olyan szinten lehetetlen alakú, hogy semmit nem lehet benne tárolni igazán.
A modern hálószoba berendezés kialakításánál – szerintem – a legfőbb cél, hogy megteremtsük magunknak azt a teret, ahol tudunk zavartalanul és kényelmesen pihenni. Ha szükséges is ebben a térben tárolnunk extra dolgokat, azt is úgy alakítsuk ki, hogy az a pihenésünket ne zavarja, sem vizuálisan, sem pedig fizikailag.
A posztot az IKEA szponzorálta. A posztban megjelenő termékek: ágy, ágyneműhuzat, éjjeliszekrény, polc, komód.