Az életünk minőségét, mindennapjaink alakulását kedvezően befolyásolhatja, ha otthonunkat a vaszati alapelvei szerint tervezzük meg, vagy rendezzük be. Ha Te is azok közé tartozol, akik folyamatosan keresik a lehetőségeket, hogy hogyan élhetnének boldogabban, tudatosabban, egészségesebben, vagy sikeresebben, akkor azoknak egy jó megoldást kínálhat a vaszati eszköztára. A vaszati célja, hogy az otthonunk tudatos kialakításán keresztül életünk egyes területeit is javítsuk. Miklovics Móni vendégcikke következik.
Kezdjük az elején: Mi is pontosan a vaszati?
A vaszati az indiai négy fő véda (hindu szent iratok) egyikének tanításait bújtatta modernebb köntösbe, ami így összhangba hozható a modernkori építészettel is. A vaszati őse, a vastu, mely a védikus térrendezéssel és építészettel, várostervezéssel, valamint a természet univerzális törvényeinek alkalmazásával foglalkozott.
Eredetileg csak a templomépítészetre vonatkoztak az írások, de később kiterjedt a városépítészetre, víztározók, középületek és természetesen családi házak megtervezésére is. A vaszati rokoni kapcsolatban áll a nálunk elterjedtebb feng shui-val, mely szintén a vastu-ból eredeztethető.
A vaszati természetesen nem csodaszer, hanem egy olyan térrendezési eszköz, ami segíti harmonizálni az otthonunk energiáit és ezáltal az életünk valamennyi területét.
Természetesen mi is kellünk ahhoz, hogy eredményt, javulást érjünk el. Több oldalról, több módszerrel is érdemes megtámogatni egy célunk elérését, problémáink megoldását, melyhez a vaszati is egy kiváló eszköz lehet. Ha például betegek vagyunk, hiába járunk el orvoshoz, ha közben otthonunk energiája nem támogatja a gyógyulást, és ez egyértelműen visszafelé is igaz.
Miért érdemes odafigyelni otthonunk energiáira?
A vaszati egyik fő tézise, hogy a Földet két irányból olyan állandó energiaáramlás veszi körül, mely hatással van minden egyes élőlényre. Az egyik a szoláris energia, ami lényegében a Nap energiája, amely keletről érkezik. A másik az organikus, vagy magnetikus energia, mely észak-déli irányba hálózza be bolygónkat. A vaszati úgy tanítja, hogy akkor vagyunk kiegyensúlyozottak, egészségesek, sikeresek, ha azok a terek, melyekben huzamosabb ideig tartózkodunk, összhangban vannak ezekkel a természetes energiaáramlásokkal.
Elsősorban a vaszati a saját otthonunkkal foglalkozik, de ahol dolgozunk, vagy több időt töltünk, szintén hatással lehetnek ránk. A kedvezőtlen energetikájú terekben megfigyelhető, hogy jellemzőbb lesz ránk a levertség, gyakoribbak a betegségek, az álmatlanság, vagy párkapcsolati, anyagi, munkahelyi problémák üthetik fel a fejüket. A vaszati azt mutatja meg, hogy ezek a támogató energiák honnan érkeznek, hogyan támogatják, vagy éppen gátolják otthonunk energiáit és ezáltal a mi életünket. A vaszati úgy is tekint a házunkra, mint a második testünkre.
Otthonunk feltölt minket energiával, és valójában oda-vissza hatunk egymásra.
Egyszerűen csak gondoljunk arra a tényre, hogy mi történik egy lakatlan házzal. Elkezd lepusztulni, sokkal gyorsabban amortizálódik, mert az emberek nem töltik fel élettel (az életenergiájukkal).
Hogyan működik a vaszati a gyakorlatban?
Otthonunk vaszati elemzése egy útmutatót, térképet ad a kezünkbe a lakásunk finomenergetikai adottságairól, melyből megállapíthatóak az erősségek, valamint a gyengeségek, és ennek megfelelően lehetőségünk van korrigálni az esetleges hibákat.
Egy vaszati elemzés során két fő dolgot vizsgálunk meg:
- Egyrészt tanulmányozásra kerül, hogy a két irányból érkező energiaáramlásnak megfelelően mennyire nyitott, vagy éppen zárt a lakásunk/házunk. Tehát a fő kérdés, hogy egyáltalán be tud-e jutni a kedvező, pozitív energiapotenciálú energia az otthonunkba. A vaszati szerint ezek a kedvező energiák északról, északkeletről, valamint keletről érkeznek az épületekbe, így azt szükséges megvizsgálni, hogy ezeken az égtájakon van-e valamilyen nyílászáró, esetleg a főbejárat, és ehhez képest mennyire nyitott a többi égtáj.
- Másrészt azt is szükséges megnézni, hogy a lakásunk/házunk milyen formájú, valamint az egyes helyiségek hol, melyik égtájakon helyezkednek el a lakáson belül. Az égtájak is rendelkeznek különböző tulajdonságokkal, melyet több tényező is befolyásol, így ennek hatására van bizonyos funkciók meghatározott égtájakkal harmonizálnak. Egy szemléletes példa lehet, hogy délkelet minőségét egyrészt meghatározza a tűz elem, ezen a részen már bőven éri a nap az épületet is, így leginkább az a funkció „érzi” itt jól magát, ami a tűzhöz köthető, amit egy házon belül a konyha testesít meg leginkább.
Személy szerint ezért is szeretem a vaszatit, mert ésszerű, átlátható rendszerbe foglalja, hogy mely égtájon melyik funkció jelenléte a kedvező, illetve a helyiségeket fontossági sorrendbe is teszi. Ez azt jelenti, hogy a főbejárat elhelyezkedése nagyobb jelentőséggel bír, mint például a nappali vagy közlekedő helyének a meghatározása.
Mi tudsz akár már most megnézni otthonodban?
Akár mélyebb ismeret nélkül ezeket a dolgokat már most is le tudod ellenőrizni az otthonoddal kapcsolatban.
- Hol kel fel a nap? Milyen tájolású az épület? Melyik oldalon jut be több fény az otthonodba?
- Hol, mekkora nyílászárók vannak?
- Van-e az otthonodnak bővítménye (terasz, télikert, szélfogó)?
A meghatározásban esetleg segítségedre lehetnek az internet térképes alkalmazásai. Csak egyszerűen begépeled a lakcímed és automatikusan égtájhelyesen meg is jeleníti az otthonodat a képernyőn. Az is nagy segítség, ha rendelkezésedre áll a ház alaprajza, ahol jó eséllyel pontosan jelölték az északi irányt (azért ezt is érdemes ellenőrizni, de kiindulásnak nem rossz).
Ebből láthatod, hogy párhuzamosak-e a ház/lakás külső határoló falai a fő égtájakkal, vagy tapasztalható némi eltérés. Azt is megfigyelheted, hogy van-e nyílászáró, vagy bővítmény a már fentebb említett kedvező égtájak irányába, azaz észak, északkelet, vagy kelet felé.
Azt azonban szeretném kihangsúlyozni, hogy ezzel egy elnagyolt képet kapsz az otthonod elhelyezkedéséről. Egy részletes elemzéshez szükség van egy méretarányos alaprajzra, az égtájak pontos megjelölésére (akár a fenti módszerrel is). És ezután történik meg a pontos kiszerkesztés, mely során még figyelembe vesszük az épület esetleges kiugrásait, a telek adottságait.
A vaszati szerinti kedvező területek főbb jellemzői
- Energetikailag a legérzékenyebb terület a lakásunk északkeleti része, ez a lakásunk energia-kapuja, így fontos, hogy ez a rész legyen minél nyitottabb, világosabb és tisztább. Az innen beáramló energia minősége meghatározza az egész ház energiaminőségét.
- Az északkelet és kelet két nagyon fontos égtáj a vaszatiban. A céljainkkal és azok megvalósításával nagyon szoros összefüggésben állnak. Az északkelet a vaszatiban többek között a jövőt is képviseli. A kelet pedig – gondoljunk csak a felkelő napra – valaminek a kezdetét jelöli. Ha az otthonunk keleti oldala rendben van, az segít új dolgok elkezdésében: egy új munka, kapcsolat, üzlet, hivatás, vagy hobbi.
- A kelet a lendület, az az erő, amit a felkelő nap sugaraiban is érzünk. Tehát ha fényes kezdeteket szeretnénk, akkor szó szerint ragyogtassuk be a lakásunk keleti égtáját.
- A vaszati összefüggésbe hozható a vagyoni helyzetünkkel is, melyet elsősorban a lakásunk/házunk északi részének állapotával mérhetjük fel. Amennyiben ez a rész le van blokkolva, tehát itt nincs ablak, vagy nagy és súlyos bútorokkal zsúfolt, akkor meggátoljuk ezzel a pénz beáramlását. Nagyon jó ezen az égtájon a tiszta víz jelenléte, a zöld szín használata, egészséges zöld növények elhelyezése.
A vaszati korrekciós eszköztára
Az épület lehetőségeihez mérten az alábbi korrekciós eszközök közül válogathatunk, amennyiben van olyan terület, mely javítást igényel:
- Építészeti változtatások – leginkább családi ház esetében alkalmazható (pl. új nyílászáró nyitása, régi bezárása)
- Funkciók megváltoztatása (pl. konyha-háló felcserélése)
- Az ottlakók szokásainak megváltoztatása (pl. két bejárat esetén a kedvezőbb helyre eső ajtó rendszeres használata)
- Bútorok átrendezése
- Az öt elem használata (éter, levegő, tűz, víz, föld)
- Színek használata
- Energetikai eszközök (pl. tükör, növények, képek, ásványok, stb.)
- Finomenergetikai eszközök (két- és háromdimenziós vaszati yantrák, vagy vaszati piramis)
Aggodalomra semmi ok, ha éppen a nyolcadikon élsz egy panelban, és nem tudsz északon falat bontani, utat nyitva ezzel a bejövő energiáknak. Így is van megoldás egy harmonikusabb otthon elérésére. A legtöbb esetben egyébként is kevés lehetőség adott az épületek ilyen szintű átalakítására, így a többi eszközből szükséges kiválasztani a megfelelőt. Ha például nincs ablakod a kedvező égtájakon, akkor azt tudod megnézni, hogy esetleg van-e ott olyan nehéz bútor, amit át tudsz tolni egy másik falra.
Emellett ezek a területek legyenek minél világosabbak, legyenek itt kisméretű, légiesebb bútorok. Lehetőség szerint ezeken az égtájakon a berendezési tárgyak is legyenek minél világosabb színűek. Jolly joker színnek számítanak a vaszatiban a törtfehér és vajszínek, melyeket bátran lehet használni bármelyik égtájon, ezekkel nem fogunk hibázni. A zöld növények is tökéletes kiegészítői lehetnek a lakásunknak, de ebben az esetben is érvényes a szabály, hogy a kisebb méretű, világoszöld növények kerüljenek északra, északkeletre, valamint keletre.
A következő alkalommal még több térrendezési tippet hozok otthonunk három legfontosabb területét illetően.
Miklovics Móni vagyok, közgazdász és térterapeuta. Az otthonok szépsége, rendezettsége mindig is elvarázsolt. Szeretem a harmóniát, a rendet a fizikai világomban, és hiszek abban, hogy ez nagy mértékben hatással van a belső világunkra is. Úgy gondolom, hogy szükségünk van a folyamatos megújulásra a lakásunkban is, hiszen minden más is állandóan változásban van körülöttünk. Fontosnak tartom, hogy a funkció-kényelem-személyiség háromszög teljesülhessen és az egyes összetevők egymásra találhassanak otthonunkban.
A harmónia utáni kutatásban találtam rá két olyan területre, melyek a szívembe lopták magukat. Ezek a hygge és a vaszati. Utóbbi teljesen magával ragadott, hiszen otthonunkat nem úgy kezeli mint egy halom építőanyagból összeálló mesterséges építmény, hanem mint egy a természettel és emberekkel élő egységet alkotó közeg. A következő 3 alkalommal erről szeretnék egy közelebbi képet hozni, bemutatva, hogy miről is szól pontosan a vaszati és hogyan tudja befolyásolni az életünket.
A Facebook-on itt tudsz követni: